HOF Members up to and including 2022

We have had some outstanding Technicians nominated and will continue to include the current nominations every time new Hall of Fame nominations are made.

1988 Inductees

Kenneth F. Courage Jr. - 1967

Richard A. Mageary - 1968.

Thomas "T" O'Connor - Teacher

Colonel Philip Saulnier - 1956

Robert LaBrasseur - 1968

Robert A. McManus - Principal

"Pistol" Peter Pedro - 1959

Robert J. Smith - 1949

Richard A. Mageary - 1968.

Thomas "Otto" Moulton - 1949

James A. Pelley - Principal

Ronald Tobey

1990 Inductees

James Barry - Teacher

Michael O'Donnell - Teacher

Ronald Beckett - 1955

Donald Ross - 1954

1948 - Class Officers

James Stilian - 1974

1992 Inductees

Michael Alukonis - 1960

Daniel P. McIntire - 1991

Lauralie Webber - 1976

Russell H. Austin - 1963

Dominic P. Russo - 1960

.

Randolph Jezowski - 1096

Edwin J. Ryan - 1965

.

1995 Inductees

1973 State Champion Baseball Team

Michael Mageary - 1981

James Ridley - 1971

Richard J. Calvani - 1960

Beth Ann Mercaldi - 1979

Robert Sniegoski - 1968

Lawrence Donahue - 1967

Ronald Noel - 1957

John M. Walsh - 1971

2003 Inductees

Jeffrey Byrd - 1971

Lisa Brown Donovan - 1980

Paul Hughes - 1975

Evelyn Lazaris - Teacher

Lester Melanson - 1970

Michael J. Carr - Coach

Richard "Ricky" Ford - 1975

Vernon "Deke" Jordan - 1959

Albert G. "MAL" Malagrifa - Principal

Peter L. Teel - 1959

Beverly M. Clarke -1978

Kendall Grenier - 1966

Roger Kiricoples - 1967

Daniel Martorano - 1967

.

2007 Inductees

Richard Aucone - Teacher

Paul Crowley - 1977

Michael Harrington - 1981

David Potter - 1978

Brenda Beaton - 1991

Michael Cullinane - 1962

Gary Martin - 1981

.

Rosa Croughwell - 1978

Tina Deschambault - 1991

Donna Mills - 1991

.

2010 Inductees

Douglas Adgurson - 1971

Richard D. Banks - 1973

Rich Hicks - 1977

Joseph Martel - 1980

Stavros "Steve" Agganis - 1985

Heather Chapman Meehan - 1987

Ralph C. Jamieson - Teacher

.

Michael A. Alukonis Jr. - 1981

Bartley J. "Bart" Conlon - Principal

Dr. Judith Josephs - Teacher

.

2014 Inductees

James M Ward - 1978

Lynn Mehrmann - 1981

John F. Dorgan - 1948

Rania Ionnidis Caldwell - 1998

Richard Vigar - 1978

Robert McLaughlin - 1967

Robert Cuozzo - 1976

.

Thomas New hall - 1990

Sandra Baker Lewis - 1997

William Conners - 1977

.

2012 Inductees

2002 State Champion Basketball Team

Carmello D'Amico - 1955

Nicholas Grimbilas - 1981

Robert Page - 1972

Richard "Rick" Starbard - 1981

Jose Alvarado - 1990

Kelly Dow Papageorgiou - 1988

Daniel Havlik - 1990

David Pierce - 1976

Robert Stilian - 1979

Stephen Archer - 1982

Frederick Dupuis - 1971

Mark King - 1978

Steven Sacherski - 1965

.

2017 Inductees

Frank Wolverton - 1975

Joseph O'Hagan - Principal

Mark Richardss - 1999

Marvin Avery - 1985

David Hamilton - 1975

Jay Walsh - 1999

Mark Archer - 1980

Ebony White - 2001

1974 Football Team/Undefeated

Donald McKenney - 1992

Donald Werner - 1985

Alfred Donovan - 1984

Darren Cyr - 1978

Franklyn Sanchez  - 1999

.

2019 Inductees

Diana Badger - 1981

Dennis Barton - 1978

Frank G Cassell - 1982

Gerardo Gerry Raffaele - 1988

Kathy Alukonis - 1988

Drew Bennett - 1973

Dianna Chakoutis - 1984

Craig M Whitcomb - 1990

Antonio Anderson - 2003

Kennell Broomstein - 2004

Patrick McGrath - 1973

Kevin Woodbury - 1976

2022 Inductees

Fausto Cabrera - 1984

Allen Melanson - Coach

Stephen Duffy - 1977

Chris Speropolous - 1974

James  Kalloger - 1975

Shelli Mahane (McDuff) - 1982

Graham Archer - 1985

Patrick Gecoya - Guidance 

Brad Tiley - Coach/Teacher

.

John Kane - 1982

John Barry - 1974

John Raye - 2004

Mikki Wilson - 1997

.